Závistlivý človek v okolí, čo s ním?

Nech žijete kdekoľvek na tejto Zemi, určite každý z nás sa stretne so závisťou iných najmä, ak ste úspešní vo svojom živote. Existujú dva typy ľudí a to sú ľudia, ktorí makajú ťažko na svojom úspechu a ľudia, ktorí nerobia nič pre ten svoj život, a tak závidia tím, ktorí sú úspešní vo svojom živote.

Kto sú tí závistlivci?

Závistlivý človek je negatívne zmýšľajúci človek, môže to byť ktokoľvek vo Vašom okolí, dokonca aj niekto z rodiny, z priateľov, kolegov, zo šéfov, zo susedov a dokonca aj niekto, koho iba raz za život stretnete.  Závistlivým ľuďom chýba sebadôvera a sebaláska, nesnažia sa o sebarozvoj, ale radšej obviňujú iných za svoje šťastie, za svoj život, ako by mali pozerať na svoje vlastné chyby. Na ich vlastný úspech a život sa pozerajú pokryveným pohľadom, život považujú za neférový a plný strachu – neistoty. Závistlivci sú ľahko manipulovaní médiami, filmami a seriálmi v televízii napr. závistlivý pozerá film a stotožní sa s filmovou postavou, ktorá má nadprirodzené schopnosti alebo vyšportovanú postavu, samozrejme, aj závistlivý chce mať všetko to, čo je vo filme, to, čo má herec a ďalšie slávne osobnosti, lenže ten film skončí a uvedomí si, že na tom treba poriadne zamakať, ak to chce dosiahnuť. Jeho negatívne myslenie presiahne do takej úrovne, že prestane si dôverovať, že aj on to dokáže, ten pocit prechádza do frustrácie, ktorú prejavuje, aj navonok, strpčovaním života iných. A teraz môžeme povedať, že je to správanie malého dieťaťa, ktoré sa hádže o zem, manipuluje, aby si ho niekto všimol a dostal to, čo on chce, ak to nedostane bude viac kričať a nariekať.

Ako rozpoznať závistlivého človeka?

Závistlivého človeka rozpoznáte podľa jeho správania a rečou tela. Najčastejšie znaky závistlivých ľudí sú:

 • radi rozprávajú o sebe a o ich živote, pričom nepustia iného k slovu,
 • radi ukazujú na sociálnych sieťach napr. novú kuchyňu, nové auto…radi sa chvália (narcizmus), nebodaj niečo nezalikujete na ich social. stránke, 😀
 • počúvajú Vás s prekríženými rukami alebo Vás neustále prerušujú v rozhovore,
 • menia často tému tak, aby im to vyhovovalo k ich téme,
 • spomenú si na Vás iba vtedy, ak niečo potrebujú, alebo blíži sa ich výročie, aby náhodou nedostali menej darčekov ako vy,
 • kladú zisťovacie otázky z dôvodu zistiť situáciu ako sú na tom oni, porovnávajú život s Vaším životom,
 • radi šikanujú, prevláda u nich mobbing, radi ubližujú iným priamym alebo nepriamym spôsobom (myšlienkou), u šéfov je to bossing, ja som šéf a ty si ten dole,
 • chovajú sa ako obete, vytvárajú pocit, že on je dobrý a ty si ten zlý, lebo ty máš všetko a ja nie,
 • radi hrajú dramatickú hru, dramatizujú svoj vlastný život a v okolí,
 • radi ohovarajú iných, vytvárajú klebety a roztržky vo vzťahoch,
 • obviňujú iných, neradi prevezmú zodpovednosť za svoj život,
 • neradi počúvajú kritiku, ak nesúhlasíte s nimi, tak sa rýchlo nahnevajú,
 • radi sa šplhajú po úspechu úspešních ľudí, neskôr zradia.

Jednoducho nemajú radi, ak je niekto úspešnejší ako oni sami, teda závistlivci takým to spôsobom myslia. Závistlivých ľudí môžeme nazvať, aj ako falošných ľudí, ktorí nie sú úprimní voči iným, voči sebe a svojim pocitom.

Čo závistlivci závidia na úspešných ľudí?

 1. Fyzické telo – teda krásu, telo a zdravie, aj chorobu..
 2. Vzťah – s priateľmi, s mužom, s deťmi, spoločenský vzťah, so šéfom, s kolegami…
 3. Prácu – výkony na pracovisku, plat, pracovné miesto, karieru…
 4. Majetok – dom, autá, oblečenie, záhradu, samotné bývanie…
 5. Rodinu – rodinné založenie…
 6. Problémy – niekedy si myslia, že máte menšie problémy alebo žiadne ako oni…
 7.  Peniaze – výhry v lotériach, iný pasivný príjem…
 8. Sebarozvoj – spokojnosť, vďačnosť, sebadisciplína, trpezlivosť, lásku…

Všetko nemôžem spísať, pretože by tento zoznam obsahoval min. 10 strán.

Ako proti závistlivcom?

Tak na túto otázku som zisťovala odpoveď a diskutovala o tom s početnou skupinou v okolí, ktorí sa stretli s extrémnou závisťou od iných. Zároveň im ďakujem za ich účasť a trpezlivosť. Závistliví ľudia robia všetko pre to, aby poškodili iných (démonský plán).

Zdravý rozum vs. démonský plán:

 1. Ochraňovať sa proti urieknutiu, kliatbam a porobeniu – Áno, aj také to praktiky používajú závistlivci. Sme kreatívne bytosti, tak ako dokážeme vytvoriť dobro, tak dokážeme vytvoriť aj zlo. Odplata za činy – karma. “Kto seje vietor, žne búrku.”
 2. Nepokúšať sa takýchto závistlivých ľudí meniť – pretože oni vedia kto sú, a prečo to robia, zodpovedajú za svoje myslenie a činy. Nie ste povinní sa im ospravedlňovať, nie ste zodpovední za ich život, šťastie a úspech. Je to strata času a energie na negatívne konanie a myslenie závistlivých. Je lepšie sa venovať svojim zaľúbam a to čo milujete v živote.
 3. Ignorancia – je najlepší liek proti závistí, prestanete rešpektovať takéto správanie v okolí, a vôbec púšťať závistlivých ľudí do svojho života. Jednoducho vyhovorte sa na niečo iné, ak sa máte stretnúť s takýmito ľuďmi. Na čo plytvať čas s ľuďmi, ktorí Vám neprajú?
 4. Diplomatické správanie – Nikdy nehovorte im o tom, ako sa máte a čo máte nové, vyhýbajte sa konkretizovania odpovede. Zachovajte sa ako politik, ktorý nerád odpovedá médiam. Čím menej o Vás vedia, tým lepšie pre Vás.
 5. “Game over!” Koniec hry – Nikdy nehrajte ich hru, budú chcieť Vás zapojiť rôznymi spôsobmi, aby ste im skočili na ich nôtu výmyslu. Nerobte to, čo oni chcú, aby ste robili, pretože závistlivec chce Vás iba potopiť alebo priživiť  sa na Vašom úspechu.

 

Ak nájdete vo Vašom okolí závistlivcov, tak Vám gratulujem, pretože oni sú iba potvrdením, že ten Váš život ide správnym smerom a patríte medzi tých úspešných. Tento článok venujem práve úspešním ľuďom, už len pre to, že to čo urobili pre seba a pre svoj život a pre život iných, si zaslúžia poklonu a veľký potlesk, lebo verím, že to nebolo ľahké a vydreli si to. Je len škoda, že tí zavistliví ľudia vidia iba vrchol ľadovca a nie celý ľadovec, čoho sa všetkého musel vzdať úspešní človek, a koľko síl, času musel vynaložiť na to, aby dosiahol všetko to, po čom túžil.

Ďakujem Vám a prajem Vám veľa úspechov, pokojné Vianočné sviatky a Štastný Nový rok 2018!

 

Reklamy

Jedna odpoveď

 1. […] Závistlivý človek v okolí, čo s ním? […]

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: