Život bez starosti

Aký je krásny život bez starosti, obáv a pochybností. Pamätám si, že taký život bol iba v detstve, keď bolo o nás a o všetko postarané. Spomienky sú veľmi krásne, ale zabúdame, že bezstarostní život žijeme naďalej. Je o nás vždy postarané, a tento život je plný zázrakov. 😉

Prečo je život bez starostí pre nás plný zázrakov?

Keď sa zišiel veľký zástup a prichádzali k nemu ľudia zo všetkých miest, povedal v podobenstve: “Rozsievač vyšiel rozsievať semeno. Ako sial, jedno zrno padlo na kraj cesty. Tam ho pošliapali a nebeské vtáky pozobali.Druhé padlo na skalu. Vzišlo a uschlo, lebo nemalo vlahy. Iné zasa padlo do tŕnia, ale tŕnie rástlo s ním a udusilo ho. Iné zrno padlo do dobrej zeme. Vyrástlo a prinieslo stonásobnú úrodu.”

Keď to povedal, zvolal: “Kto má uši na počúvanie, nech počúva.”Jeho učeníci sa ho pýtali, aké je to podobenstvo. On im povedal: “Vám je dané poznať tajomstvá Božieho kráľovstva. Ostatným hovorím len v podobenstvách, aby hľadeli, ale nevideli, aby počúvali, ale nechápali.

Podobenstvo znamená toto: Semeno je Božie slovo. Na kraji cesty, to sú tí, čo počúvajú, ale potom prichádza diabol a vyberá im slovo zo srdca, aby neuverili a neboli spasení. Na skale, to sú tí, čo počúvajú a s radosťou prijímajú slovo, ale nemajú korene, veria len na čas a v čase skúšky odpadajú. Ktoré padlo do tŕnia, to sú tí, čo počúvajú, ale starosti, bohatstvo a rozkoše života ho postupne udusia a oni neprinesú úrodu. A ktoré padlo do dobrej zeme, to sú tí, čo počúvajú slovo, zachovávajú ho v dobrom a šľachetnom srdci a s vytrvalosťou prinášajú úrodu. Lukáš 8. kap. 4-15.verš

Keď sa zahĺbime do starostí naša myseľ je uprená iba na starosť, obavu, strach, pochybnosť, čo sa prehĺbi do podozrenia iných ľudí okolo nás. Zároveň strácame prítomnosť s Bohom v nás a tvoríme si budúcnosť, po ktorej netúžime. Ovplyvňuje nás tak zlo, že po dlhšom čase sa prejaví na fyzickom zdraví chorobou, ktorá sa stáva opäť pre nás “starosťou”.  Starosti vytvárajú ďalšie starosti, obavy vytvárajú ďalšie obavy… . Ťažkosti sa vytvárajú s ďalšími ťažkosťami, naša myseľ je tak zaneprázdnená, že prestala vnímať všetko pekné a pozitívne okolo nás, aj samotnú lásku v nás  a s Bohom.

Starosti, obavy sú výsledkom strachu, ktorý paralyzuje našu myseľ na toľko, že už človek nemá chuť kráčať vpred, konať dobro, milovať a jeho život sa mení na melanchóliu. Väčšina ustarostených to zahrnie do porobenia, počarenia inými, žiarlivosti iných. Niektorí sa v tom nemýlia, ale väčšiu časť si spôsobujeme, aj my samy, svojim postojom k nášmu životu. Dobrovoľne pozývame takto zlo do nášho života, ktoré sa teší, ako s nami bude môcť manipulovať.

Ak sa oslobodíme od starosti Božou milosťou alebo ju príjmeme s láskou, tak láska prúdi naďalej a nikdy sa nezastaví.

Kde je láska, tam niet starostí.

A ak predsa sú, prijímajú sa s láskou. Sv. Augustín

Uvedomujeme si to, že…?

Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.
Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev?
Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony?
A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu?
A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich.
Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: “Čo budeme jesť?” alebo: “Čo budeme piť?” alebo: “Čo si oblečieme?”!
Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete.
Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše.
Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.
Matúš 6.kap. 24-34.verš

 

Čo môžem urobiť, keď už mám starosti, obavy a  pochybnosti?

ODOVZDAŤ ICH BOHU!

images

Nestrácaj svoju energiu vo veciach, ktoré plodia starosť, úzkosť a trýzeň. Len jedna vec je potrebná. Pozdvihnúť svojho ducha a milovať Boha. Páter Pio

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: