Maori Haka tanec

Pri počúvaní epickej hudby ma priviedla jedna skladba k tancu Maori haka.

Čo je to Haka?

Haka je tradičný rodový bojový pokrik, tanec alebo výzva od ľudí Maori z Nového Zélandu. Je to skupinový tanec, s rytmickými pohybmi a pečiatkovanie nôh s rytmickým kričiacim doprovodom. Haka nie sú tance iba pre mužov alebo  vojnové  tance. Niektoré z nich vykonávajú prevažne ženy, iné zmiešané skupiny, a niektoré jednoduché haka vykonávajú aj deti. Haka sa vykonáva z rôznych dôvodov: pre pobavenie, ako srdečné privítanie pre významných hostí, alebo pre potvrdenie veľkých úspechov, pre rôzne príležitosti alebo pohreby.

Vojnové haka (peruperu) boli pôvodne vykonávané bojovníkmi pred bitkou, vyhlasovali svoju silu a obratnosť, aby zastrašili opozíciu. Dnes haka tvorí neoddeliteľnú súčasť oficiálnych alebo oficiálne uvítacích ceremónií pre hostí alebo cudzích hodnostárov, slúžiacich rozširovať pocit dôležitosti pri príležitosti.

Rôzne akcie sú zamestnaní v priebehu výkonu, vrátane tvárových pokrivených pózach, ako ukazuje beľmo očí a vykukujúc jazyk, a širokú paletu intenzívnych telesných činností, ako napríklad plácnutie rúk proti telu a pečiatkovanie nohami. Rovnako pri prednášaní slov sa používajú rôzne výkriky a chrochtanie. Haka možno chápať ako symfónie, v ktorých rôzne časti tela predstavujú rad nástrojov. Ruky, paže, nohy, chodidlá, hlas, oči, jazyk a telo ako celková kombinácia vyjadrujú odvahu, mrzutosť, radosť alebo iné pocity týkajúce sa účelu príležitosti.

Najznámejší typ tancov Haka je “Ka Mate”. Ka Mate je prefíkané klamstvo Te Rauparaha používaný k prekabáteniu svojich nepriateľov, a môže byť interpretovaný ako “oslava triumfu života nad smrťou.”

Zdroj: wikipédia

A tiež rozumiem, prečo ten tanec naháňal strach nepriateľom. 😆

Haka  v epickom štýle hudby- Haka War chant/Wreckdiving – Soundcritters:

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: