Otvorenosť

images1Čo znamená pre vás otvorenosť? Veľmi dobrý človek, ktorého stretávam a je mi veľmi blízky, s jeho vlastným postojom k životu ma inšpiroval a zároveň vo mne vzbudil  záujem o tom, ako môže byť človek otvorený k okoliu. Je pravda, že byť otvorený znamená prijať značné riziko, a tým byť, aj zraniteľný. Takto sa môže ľahko stať, že otvorený človek je ľahko manipulovateľný, zatiaľ čo jeho otvorenosť ho ochraňuje od toho, aby on manipuloval s niekým iným. 😕

HLAVNÉ PODOBY MANIPULÁCIE

 • apel na svedomie: „Už sme toho pre vás toľko urobili…“
 • prísľub odmeny alebo reciprocity:„Keď toto urobíte pre nás, my pre vás urobíme…“
 • vyhrážanie sa dôsledkami: „Ak nám nevyjdete v ústrety, budeme musieť…“
 • diskriminácia: „Naše ciele sú oveľa dôležitejšie ako vaše!“
 • odvolávanie sa na domnelých expertov a autority: „Zahraniční odborníci zistili, že v dobre fungujúcich vzťahoch musí každý občas niečo urobiť pre ostatných!“
 • odvolávanie sa na predchádzajúce vyjadrenia či rozhodnutia určitej osoby: „Tento názor ste podporili už v minulosti!“
 • apel na rozum: „Zvážte to logicky…“
 • časový nátlak: „Teraz nie je čas na diskusiu, musíme konať rýchle!“

Proti tejto manipulácii sa môže človek chrániť tým, že preruší rozhovor.

Ďalšie značné riziko je to, že sa môže stať človek opovrhnutým, odsúdeným, zosmiešnený, výsmechom.  Je to útok nielen na otvorenosť človeka, ale aj na jeho sebadôveru. V tomto prípade otvorený človek, ak  má sebaúctu a sebadôveru, odpustí všetkým tým, ktorí ním opovrhli, zosmiešnili ho a odsúdili ho.

Odpúšťať znamená byť stále otvorený, chápavý a trpezlivý voči tým, ktorí na vás útočia. (Jean Vanier)

Dosť často sa stretávam so slovom Ostium lat. pôvodu, znamená to dvere, vchod, ústie rieky, čo symbolizuje otvorený priestor pre uvažovanie, písanie a vnímanie.  Viac o tomto slove nájdete v úvodníku – Ostium, ktorý je vydaný ako internetový časopis.

EFATA – Otvor sa!

Keď (Ježiš) opustil týrsky kraj, prišiel cez Sidon zase k moru Galilejskému, do prostriedku kraja Desaťmestia. Tu priviedli k Nemu hluchého a zajakavého a prosili Ho, aby položil ruku na neho. On ho vzal stranou, von zo zástupu, vložil mu svoje prsty do uší a slinou sa mu dotkol jazyka. Potom, pozdvihnúc oči k nebu, zavzdychol a povedal mu: Efata!, to jest: Otvor sa! I otvorili sa mu uši, jazyk sa mu hneď rozviazal a hovoril správne. I prikázal im (Ježiš), aby nikomu nehovorili; ale čím viac im prikazoval, tým viac to rozhlasovali. A náramne žasli hovoriac: Všetko dobre učinil; aj hluchým dáva sluch, aj nemým reč.
Mk 7, 31–37

Pre hluchého a zajakavého práve týmto začal jeho nový život. Bol uzatvorený pred všetkými, pred okolím, nepočúval, lebo nechcel počuť pravdu, zajakával sa, lebo nechcel povedať pravdu, aby nebol tŕňom v oku niekoho iného. Tým, že ho Ježiš vzal stranou, von zo zástupu, ukázal mu, že nie je dôležité, čo si o ňom druhí myslia, ale ako on zmýšľa sám so sebou, dodal mu tým istotu a sebaúctu. Väčšia časť chorôb pochádza z duchovnej príčiny vlastného ja, to ako som pravdivý k sám sebe. Slovo Efata je odkazom od Ježiša, aby sme sa otvorili srdcom k Bohu, k všetkému, k pravde, aby sme nielen lepšie počuli a správne rozprávali, ale aj správne počúvali svoje vlastné srdce a rozprávali rečou Lásky. Budovali otvorený láskyplný vzťah s Bohom, s Ježišom, s okolím, s deťmi, s partnermi, s kolegami… .

“Iba tí, ktorí sú odvážni a majú otvorené srdce, sa odvážia byť zraniteľní, pretože zbúrať všetky steny a ukázať svoju ľudskosť vyžaduje odvahu. Odmenou je sloboda, láska a pocit vnútornej istoty.” Diana Cooper  – Anjeli Svetla

Otvorenosť buduje partnerské vzťahy, ale aj vzťahy okolo nás.  😉

Je tiež pravda, že väčšina je opatrná k otvorenosti, pretože nie každý je dôveryhodný a nie každý si zaslúži naše otvorené jednanie. Lenže v tomto prípade zmýšľate na druhých a nie na seba. Ak nám vstúpi do života nedôveryhodný človek ešte neznamená, že sa máme vzdať svojej otvorenosti. Nezabúdajme, že byť otvorený neznamená, byť len otvorený k okoliu, ale máme byť otvorený, aspoň sami pre seba, byť pravdivý k sebe. Keď tento človek zneužije našu otvorenosť, len pre to, aby si naplnil svoju predstavu, vieme, že je ďalší, ktorí si je neistý vo svojom živote a tak žije vo svojom klamstve, vo svojej predstave.

Jeden manželský pár pri večernom rozhovore, diskutovali o zdravej výžive, pričom manžel apeloval na manželku, aby zdravo varila, pričom varí zdravo každý deň. Na kuchynskej linke videl manžel prázdny pohár od bylinkového čaju, a tak pochválil manželku, že ich dieťa vypilo čaj namiesto sladkého nápoja. To bola iba jeho predstava, pretože ten čaj vypila ona a nie dieťa, dieťa ako vždy vypilo sladký nápoj. 😀 Manželka mu prikývla, pretože vie, že manžel žije svoju vlastnú predstavu. Ži a nechaj žiť! Neskôr sa posadil za stôl a pripravil si čipsy a rôzne sladké pochúťky. A tam skončila diskusia o zdravej výžive. V skutočnosti nikto nám nepovie pravdu, pretože rešpektuje sa slobodná vôľa a tú pravdu si nájde tak či tak každý sám, alebo ďalšiu predstavu. 😆 Ak by manžel bol otvorený sám k sebe a uvedomil by si, že jediný kto potrebuje zdravú výživu,  je on sám, tak by nemusel apelovať na manželku. Manželka akceptovala jeho názor a trpezlivo čaká kým sa prebudí. 🙂

Niektorí majú radi veľký otvorený priestor, pretože sa podobá Univerzu – Vesmíru, je to priestor pre nové názory, myšlienky, bytosti, pravdy… . Priestor prejaviť svoju ľudskosť. Sú mnohí, ktorí prejavili ľudskosť a boli pre to prenasledovaní, odsúdení, najmä v duchovných smeroch učitelia, ktorí otvárali svojim žiakom nielen oči, ale aj srdce. Zároveň sa stali veľkým vzorom pre nás, aby sme boli tým, kým sme, aby sme nestratili svoju otvorenosť – ľudskosť, len pre to, že niekto nechce vidieť pravdu a chce manipulovať vo svoj prospech. Tak ako otvorený človek patrí do otvoreného priestoru, tak aj uzavretý človek, ktorý sa uzatvára pred otvoreným priestorom a sám sebou. Vesmír/Boh vytvoril pre nás spoločný otvorený priestor, z tohto priestoru pochádzame, a preto je nám blízke byť otvorený.

Otvor svoje srdce pre všetkých, nie si jediný a čím viac nás bude, o to krajší svet sa stane.

Reklamy

Jedna odpoveď

 1. LUDSKOST&LASKA&SLOBODA

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: