Vikingovia

Tento článok venujem Mirkovi. 😉

Vikingovia dávny predkovia dnešných Nórov, Dánov a Švédov. Dobývatelia rôznych častí Zeme vo vikingskom  období 800-1066.

Pôvod tohto možno severského mena je nejasný aj pre nejasné spojenie anglosaského jazyka s nórčinou. Slovo má viacero významov (z stredovekej nórčiny – vikingr): lupič, moreplavec, pirát. Doslovne často prekladané ako, „ten kto prišiel z fjordov“ (vik = potok, malá zátoka). Iné staršie vysvetlenia poukazujú na to, že základ slova wik, by mohol znamenať dedina alebo tábor.

Predkovia Vikingov pochádzajú z Dánska a z Nemecka, boli to lovci, ktorí prenasledovali veľké stáda sobov a losov. V dôsledku klimatických zmien a oteplenia, tieto stáda sobov sa tiahli viac na sever. A tak z lovcov sa stali Škandinávci. Okolo 4.000 r. p. n. l. noví prisťahovalci priniesli znalosti o pastierstve.  Nakoniec sob sa stal nepostrádateľný spoločník, pretože im zároveň poskytoval potravu vo forme mäsa a mlieka. Neskôr títo lovci sa zmenili na remeselníkov a výborných moreplavcov. Medzi fjordami obchodovali s ľuďmi zo vzdialených končín.  Okolo 3.000 r. p. n. l.  sa naučili vyrábať bronz, a tým aj zbrane boli oveľa účinnejšie. V dnešnom Dánsku sa našli zlaté a bronzové šperky, zbytky vlneného oblečenia, britvy a dokonca aj pinzety na vytrhávanie chĺpkov. 🙂

Noví prichádzajúci a nové lesné národy narazili na pôvodných lovcov, obyvateľov, ktorým zaberali lovecký “revír”. Starousadlíci zareagovali protiútokom v prostredí, v ktorom boli ako doma – na mori.  Skelet člnu je vyrobený z jasanového dreva napustený veľrybím tukom. Jednotlivé časti sú pevne navzájom zviazané koženými ramienkami a ľanovými šnúrkami.

Loď bol prostriedok k preprave, k bojom, ale zároveň taktiež aj rakva, do ktorej Vikingovia ukladali svojich mŕtvych na ich poslednú cestu. Ich lode sa nazývali Drakari, pretože v prednej časti lode mali dračiu hlavu, ktorá mala vyháňať  zlých duchov a desiť nepriateľov. Drakar bola robustná loď s relatívne ľahkou konštrukciou a spôsobom pohonu, kombinujúci štvorcovou plachtou a veslami. V súčasnosti si môžeme vyskúšať tento spôsob prepravy na Vikingskom festivale v Nórsku, Avaldsnes, ktorý sa uskutočňuje každý rok v júni vo Vikingskej dedine/osade. 😀 JE TO  ZÁBAVA! 😉

Vikingovia čerpali bohatstvo aj z mora, z ktorého sa živili, boli to najmä tulene a veľryby, pre ktoré mali zvlášť zbrane ako je vidlicová harpúna.

Vikingovia budovali rôzne obchodné prístavy. Cenný tovar putoval do vnútrozemia, do miest dôkladne chránených od nepriateľov. Tento tovar prevážali loďami nazývanými ako Knorr. Knorr  bola ťažká, až objemná loď, širšia ako drakar.

U Vikingov prevládala rovnoprávnosť, ktorá pretrváva aj do súčasnosti. Ženy pracovali okolo domu, starali sa o deti a zastupovali pri prácach na poliach, kým muži boli na cestách.  Vikingovia boli nielen dobrí obchodníci, ale aj remeselníci. Spracovávali kov, drevo a kameň na rôzne zbrane a nástroje.

Písmená abecedy používanej Vikingmi sa volajú runy. Bežné runové záznamy sa ryli do dreva, kovu alebo kameňa. Našli sa aj do kameňov vyryté príbehy z vikingskej histórie. V jednom z nich sa spomínajú Variagovia – Vikingovia, ktorí slúžili v kráľovskej garde byzantského panovníka. Runové písmo predstavuje každé písmeno abecedy a v súčasnosti sa tieto runy používajú na veštenie.

Básnici zvaní skaldi ospevovali boje a hrdinstvá, ale rozprávali aj legendy o bohoch, či už o Odinovi, bohovi vojny a smrti, a či o vládcovi oblohy Thorovi.  O nórskej mytológii sa po internete veľakrát písalo, niečo o nej nájdete tu.

Samotné Nórsko je plný tajomstiev a krásy, rôznych festivalov, zábavy a príjemných, priateľských ľudí. 🙂

Zároveň týmto článkom chcem poďakovať Bohu, všetkým anjelom Svetla a všetkým priateľským dušiam, ktorí splnili sen jednej dušičke. Zázraky sa dejú každý deň, nezabúdajme tvoriť tieto zázraky, pretože čo dávame, to aj dostávame, koľko dávame, o toľko a ešte viac sa nám vráti. 😀

 Život vzniká z nespočetne viacerých možností, stačí si vybrať, rozhodnúť sa pre to, chcieť a veriť v to.

Zdroj: Rôzny 🙂

Avaldsnes – Haugesund:

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: