Smietko nevedomosti

Už ste sa niekedy ocitli na neznámom mieste s neznámymi ľuďmi? V tom čase myseľ začne byť nepokojná, snaží sa analyzovať, rozlišovať neznáme miesto, ľudí okolo vás a dokonca začína hrať s nami novú hru – nové dejstvo. Je to výborný pokrm pre myseľ, nasýti sa a hľadá opäť niečo nové, aby ukojila svoj nenásytný hlad.  Pre duchovno rozvíjajúceho jednotlivca je to obrovský skok späť na začiatok. Po čase zistíme, že to nesúvisí s tým, čo sme chceli ešte pred vykonanou zmenou. Nasledovali otázky od anjelov: “Čo skutočne chceš?” Stojím na prahu vlastného rozhodnutia, ísť vpred alebo vrátiť sa späť.

Veľmi dlho som stála na prahu s odpoveďou: “Neviem, nie som si vedomá.” Našťastie anjeli sú trpezliví a nechajú nám čas na rozhodnutie. Pochopila som, že v nevedomosti sme si všetci rovní. Myseľ pracovala a pracovala, začala opäť analyzovať, rozlišovať to a to… vytvárali sa pochybnosti, obavy. Prišla anjelská pomoc so slovami: “Použi pri rozhodnutí všetko to, čo si si uvedomila, čo si sa nové naučila.” Výborne, pohrúžila som sa do hlbokej meditácie a zároveň aj našla odpoveď: “Podstata sa nemení, tá je stále rovnaká, pravdivá a to je skutočné JA.” Po meditácii nastalo ticho mysle, prestala analyzovať, pretože podstata sa nezmenila. Znovu prišli anjeli s otázkou: “Čo skutočne chceš?” Odpoveď bola jasná: “Nič, všetko je súčasťou podstaty a to sme MY. Nezáleží na tom, či pôjdem vpred alebo sa vrátim späť, každé rozhodnutie je správne, pretože podstata zostáva rovnaká, zmenil sa iba obsah.”

Po rozhodnutí nastalo ticho, už som nepotrebovala ďalšie knihy na sebarozvoj, iné názory, prestala myseľ lipnúť, stala sa iba pozorovateľom obsahu, ktorý vytváral niekto iný svoj vlastný sen.  Áno, aj ja som iba vaším obsahom, ktorý sa kedykoľvek môže zmeniť, iba v podstate sa stávam súčasťou vás. Skutočnosťou si ty a tvoj vlastný vytvorený sen, ktorý si tvoríš aj v tomto okamihu.  Naposledy som sa stretla  s vytvoreným obsahom, že sa nezhodneme, lenže som vložila ďalší vytvorený rovnaký obsah. Obsah bol o nezhode, ale zároveň bol zhodný. Otázka znie: “Čo skutočne chceš?” Veľmi radi kopírujeme od detstva dospelých, veľmi rýchlo chceme vyrásť. Sme dospelí a stále to robíme, kopírujeme dospelých a ich názory, idoly z kníh, rušíme dohody a zároveň vytvárame nové dohody, to sme MY deti. Znovu si vytvárame sny, ktoré netvoria našu pravdu, našu skutočnosť, náš sen, iba kopírujeme sen už vytvoreného sna niekoho iného. Ja si myslím, že dar, ktorý sme dostali je slobodná vôľa, čo znamená tvoriť svoj vlastný sen, zároveň si uvedomovať tú podstatu v nás, a nie, aby sme kopírovali slobodnú vôľu niekoho iného a neuvedomovali si pri tom podstatu, že sme súčasťou všetkého, aj samotnej slobody a šťastia. Guruovia veľmi radi si protirečia, pretože nechcú, aby sme kopírovali ich múdrosť, ale aby sme tú múdrosť v tichosti objavili v nás – našu pravdu, ukazujú iba nám cestu, že ich sen, nie je, aj naším snom. Prvé čo nás dokážu naučiť je utíšiť našu myseľ, aby sme našli vlastnú podstatu. Verím, že tu nie je nikto, kto by chcel, aby ste záviseli na jeho názoroch, skutočnosti, snov a pravdy. Jediné kto si vytvorí túto závislosť je naša myseľ.

Niektorí sú nevedomí vo svojom konaní a ich závislosť mysle je získať moc. Denno denne sa stretávame ako vyhlasujú svoje vlastné rozhodnutia, s ktorými niektorí nesúhlasia, jednoducho to nechcú. Potom vznikajú rôzne nepokoje s nespokojnosťou s tým, čo je. Ako môžeme byť pokojný, keď  s tým nesúhlasíme a nechceme to? Najprv si osloboďme našu myseľ od závislosti nad názormi iných, nad ich vytvoreným snom a predstavami, a potom si začneme vytvárať svoj vlastný sen.  Nie je to ego, pretože v podstate budeme si stále uvedomovať našu súčasť so všetkým, naďalej budeme vnímať názory iných ako pozorovatelia so slovami: “Je to tvoj sen, prajem ti veľa šťastia v jeho plnení. Môj sen je odlišný od tvojho, ale  stále sme súčasťou toho istého veľkého sna, ako počas noci, tak i bdenia.”

V skutočnosti s obsahom sa nemusíme zhodovať, ale podstatou v nás sa určite zhodneme. 😉

Na koľko sa stane naša myseľ závislá na klamstve, zistí to každý sám. Otázka znie: ČO SKUTOČNE CHCEŠ? Odpoveď si vytvor sám a začni písať svoj vlastný sen, pretože aj ty máš ten dar – slobodnú vôľu. Vždy môžeme zmeniť sen, s ktorým nie sme spokojný, alebo s ním nesúhlasíme. Každé rozhodnutie je správne a tvoje vlastné.

SMIETKO NEVEDOMOSTI

Nějakému muži, který seděl v rozjetém vlaku u okna, spadlo do oka jakési smítko. Snažil se ho odstranit pomocí kapesníku, ale nepovedlo se mu to. Zrnko prachu mu tak silně podráždilo oko, že bylo celé zarudlé a slzelo mu. Cítil se nepohodlně, byl celý nesvůj a toužebně očekával chvíli, kdy se dostane domů. Hned když přišel domů, ukázal mámě své zanícené oko. Máma mu přinesla malou nádobku se studenou vodou a řekla mu, aby si opláchl oko vodou. Po několika minutách se prach z oka vyplavil a podrážděné oko se uklidnilo. Muž byl nyní moc šťastný a cítil se velice dobře. Odstranění smítka z oka mu nepřidalo žádné nové štěstí – ve skutečnosti jen získal zpět své původní štěstí, kterému bránilo podráždění oka vyvolané malým smítkem prachu. Podobně je tomu i s osvícením – nepřináší nám žádné nové štěstí. Osvícení pouze člověku umožňuje, aby zažíval svou vlastní božskou a blaženou podstatu. Swámi Ramdas k této povídce říká: „Když jakákoli vnější věc spadne do vašeho oka, pociťujete velké podráždění. Když je odstraněna, vaše bolest poleví a vy se cítíte, jako byste dostali něco novího. Ve skutečnosti jste se jen navrátili do normálního stavu, který jste na čas ztratili. V případě nevědomí duše odstranění nevědomosti znamená obnovení božského vědomí, které se zdálo být ztracení, protože bylo zachváceno iluzí. Jsme s Bohem věčně sjednoceni a falešný pocit oddělenosti musí ustoupit.“ Sai Baba ze Širdí vykládá stejnou pravdu těmito slovy: „Nevědomost zakrývá jiř dříve existující znalost, jako když vodní rostliny pokrývají vodní hladinu rybníka. Odkliďte rostliny a máte vodu. Nemusíte si ji vytvořit, ona už tu je. Džnána není něco, čeho by mělo být dosaženo, je věčná a ničím nezapříčiněná. Naproti tomu nevědomost má příčinu a konec. Jejími kořeny je představa, že oddaný je oddělený od Boha. Odstraňte tuto představu a to, co vám zbyde, je džnána.“

Niekedy zabudneme, že:

  1. Máme právo posudzovať svoje vlastné správanie, myšlienky i pocity a niesť za ne a ich dôsledky zodpovednosť.  Niesť následky svojho vytvoreného sna.
  2. Máme právo neponúknuť vysvetlenie, výhovorky ani ospravedlnenie svojho správania, svojho sna.
  3. Máme právo posúdiť, či si zodpovedný za hľadanie riešení problémov iných ľudí. Posúdiť svoj vlastný sen.
  4. Máme právo zmeniť svoj názor, svoj sen.
  5. Máme právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.
  6. Máme právo povedať „Ja neviem.“
  7. Máme právo byť nezávislý od priazne iných ľudí.
  8. Máme právo robiť nelogické rozhodnutia.
  9. Máme právo povedať „Nerozumiem.“
  10. Máme právo povedať „Nezaujíma ma to.“

pozn.: sen – znamená život, ktorý si tvoríte v tomto okamihu a nesiete za neho zodpovednosť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: