Milosť je viac ako osud

Opäť mi oči vzhliadli do obľúbenej knihy Nic a slova, v ktorej som sa dočítala krásny príbeh ako predísť už známemu osudu. Napokon je tu šanca, že ten náš osud sa dá zmeniť, aj počas života a nemusíme sami niesť to ťažké bremeno, ale je ľahšie podeliť sa oň s Bohom. 🙂

MILOST JE VÍC NEŽ OSUD

Žáka jednoho svatého vzal kdysi kamarád k vyhlášenému astrologovi, který také četl z ruky. Když si prostudoval jeho horoskop i dlaň, řekl štěstí sdělujúcí pandita žáku svatého o mnoha událostech z jeho dosavadního života. Žák byl překvapen přesností panditových slov. Potom mu pandita sdělil řadu předpovědí budoucích událostí, které se mu v životě přihodí. Poslední předpovědí byla smrt koncem příštího roku.

Muž odešel domů a panditovy předpovědi se začaly postupně jedna za druhou vyplňovat. Nakonec nadešel čas, kdy se měla vyplnit předpověď poslední. Žák se smrti nebál, ale chtěl zemřít raději v přítomnosti svého mistra než doma. Sbalil si tedy své věci a vydal se do ašramu za svatým. Hned po příjezdu šel pokleknout k nohám svatého a vyprávěl mu celý příběh.

Svatý, který byl láska a laskavost sama, vlídně uklidnil žáka těmito slovy: „Ano, můžeš zde zůstat. Neboj se. Všechno bude vpořádku.“ Žák trávil své dny v blaženosti u mistrových nohou a ˙plně zapomněl na hrozící smrt. Tak přišel konec roku a začal nový rok, aniž by se panditova poslední předpověď vyplnila. Asi po měsíčním pobytu žák vroucně poděkoval svému mistru se slzami v očích a odešel od něj.

Po návratu do svého města se jednou náhodou potkal na ulici s oním panditou. Pandita zůstal stát jako solný sloup, jenom na něj nevěřícně zíral neschopen slova, jako by viděl nějakého ducha. Byl ohromen zjištěním, že muž je navzdory jeho předpovědím stále ještě naživu. Žáka svatýho panditova reakce velice pobavila a s úsměvem mu vyprávěl všechno, co se stalo. Hned když své vyprávění skončil, řekl mu pandita, že by se chtěl s jeho mistrem setkat. Žák s tím souhlasil a po nějaké době oba dorazili do ašramu. Když žák představil panditu svatýmu, začal se pandita vyptávat, jak je to možní a co je to za záhadu, že byl v případě tohoto žáka změněn chod osudu a předurčená smrt nenastala.

Svatý se na panditu usmál a přívětivě mu řekl: „Boží milost je mnohem mocnější než osud. Osud je jen mechanická síla, která pracuje na základě ega, a ti, kteří se odevzdají a plně se spoléhají na Boha nebo na gurua, vymaní se z dosahu osudu a jsou pod jeho přímým vedením a pod jeho ochranou, takže osud je bezmocný a nemůže jim nijak uškodit.“ Na panditu mistrova moudrost velice zapůsobila, dotkl se jeho nohou a požádal ho o požehnání.

Vysvětlení svatýho v našem příběhu je velice podobné tomu, co jednou řekl Ramana Maháriši Maharanimu, který se na něj přišel podívat: „No, co je to tedy osud? Není žádný osud. Odevzdej se a všechno bude vpořádku. Předej všechnu zodpovědnost Bohu a sám se tím břemenem neobtěžkávej. Co ti potom může osud udělat?“

Ah-Nee-Mah – Canyon Dreams (epic music)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: