Tornádo na Slnku

Tornádo má obrovskú silu zničiť všetko, čo sa mu postaví do cesty. Tornáda vznikajú zmiešaním teplého a studeného vzduchu, vo vnútri sa zráža vodná para. Tornáda sa väčšinou tvoria v útrobách zvláštnych búrkových oblakov pod názvom supercely. V supercele je taký podtlak, že sa prúdy vzduchu – podobne ako pri odtekaní vody z vane – vyformujú do lievika. Ak je točenie dosť intenzívne, dotkne sa zeme. Ich najväčší výskyt je v USA, dokonca aj na Slovensku boli zaznamenané tornáda slabšej sily. Keď sa tornáda už objavili na Slovensku, tak ďalším nezvyčajným spôsobom sa objavujú aj na Slnku.

NASA zachytila na Slnku obrovské tornádo s rýchlosťou asi 483000 km/hod. Teplota v tornáde dosahovala asi 8300 stupňov Celzia – pre Slnko je to chladno, pretože teplota Slnka dosahuje aj milióny stupňov Celzia. Tieto slnečné tornáda sa skúmajú už od roku 1996. Toto tornádo vzniklo dňa 7. a 8. februára 2012 a bolo väčšie ako naša planéta Zem. 😎

Je to zaujímavé, že aj na Slnku sa ochladí. Myslím si, že to vzniká pri dopade rôznych komét, meteoritov, ktoré pri rýchlom roztápaní sa v Slnku ochladí obal Slnka a zmieša sa extrémnou horúcou hmotou, a tak vznikne tornádo na Slnku. Podľa mňa nie je to až také výnimočné, pretože aj planéta Zem patrí do vesmíru a všetky javy, ktoré sa dejú na tejto planéte, sa dejú aj na iných planétach.

Zdroj: Rôzny – NASA, Spaceweather, YOUTUBE, aktuality…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: