Závisť

Závistlivosť je pocit, ktorý pozná každý a všeobecne sa považuje za negatívnu vlastnosť.  V kresťanstve patrí medzi sedem smrteľných hriechov. Buď sme objektom závisti druhých, alebo ju pociťujeme my sami. Závisť je ľudská vlastnosť. V modernej spoločnosti táto závisť rastie, vzniká na základe nášho posudzovania. Tým, že sme ľudské bytosti a táto vlastnosť nám bola daná, je nemožné ju potlačiť. Potlačovať ľudské emócie, vlastnosti, pocity, znamená potlačovať vlastnú existenciu. Závisť má aj pozitívnu stránku nielen negatívny rozmer.

Na mojej ceste svetla sa stretávam s rozlišovaním na dobré a zlé. Veľa kníh, učiteľov, priateľov ma učili, že všetko zlé je potrebné odstrániť zo svojho života. Všeobecne táto odpoveď je pravda, ale život mi nie raz ukázal, že aj to zlé je na niečo dobré.  Životná skúsenosť ma naučila vyťažiť zo zlého maximum to dobré. Najčastejšie sa stretávam s posudzovaním mágie na “čiernu” a “bielu”.  Tak dobre, ako myšlienka nie je zlá, ona proste je mágiou.

Aj nemecký profesor psychológie rozlišuje závisť na “čiernu”, čistú neprajnosť, ktorá nechce druhému dožičiť, že niečo dosiahol, a “bielu” závisť, ktorá človeka podnecuje k vyššiemu nasadeniu a môže sa stať aj cestou k úspechu. Kto sa chce vydať po nej nahor, musí postupovať systematicky a nesmie šliapnuť vedľa. Prvý krok na ceste k úspechu je priznať si, že inému človeku závidíme. Potom sa musíme rozlúčiť so svojou neprajnosťou voči druhému. Keď nechceme druhému dopriať, aby mal rýchlejšie auto alebo tučné konto v banke, je to iba mrhanie psychickou energiou. Mali by sme sa zmieriť s existenciou mnohých ďalších ľudí, ktorí sú na tom lepšie ako my. Doprajme  mu teda, čo má, ale povedzme si, že chceme participovať na jeho úspechu.

Postačí nám na to pero a papier. Na ten list papiera si napíšeme, čo vlastne svojmu konkurentovi závidíme. Čo by sme chceli dosiahnuť: lepšie zamestnanie, obdiv okolia, vyšší plat. A potom si celkom poctivo premyslíme: Čo vlastne dosiahol (dosiahla)? Za akú cenu? Zásluhou tvrdej práce? Nadčasov? Šikovnejším prístupom? Iba ten, kto skutočne je ochotný zaplatiť podobnú cenu, má šancu dosiahnuť obdobný úspech. Keď je človek vnútorne pripravený, budú nasledujúce otázky, položené sebe samému, ešte presnejšie: Čo chcem dosiahnuť a dokedy?

Ďalší krok na ceste k úspechu znie: čo môžem konkrétne urobiť pre to, aby som svoj cieľ dosiahol v stanovenej lehote? Koľko peňazí na dom si mesačne odložím bokom? Som ochotný/-á ďalej sa vzdelávať? Na jeden z krokov nesmieme zabudnúť: pochváliť sám seba, potľapkať sám seba po pleci, spoznať svoje vlastné prednosti a ďalej ich rozvíjať.

Niekedy naše plány môžu stroskotať na tom, že nie sme odvážny prijať zodpovednosť za to, čo chceme dosiahnuť. Mne osobne pomohlo to, že som prijala jednu myšlienku:  Už si prijala veľkú zodpovednosť, a to je žiť.

Viac o závisti sa dočítate tu.

Sebavedomý človek dosiahne toho viac. 😉

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: