Sľub mlčanlivosti

Určite ste sa v živote stretli so sľubom  o mlčanlivosti. Nie raz nás požiadajú-li príbuzní, priatelia, skupiny ľudí o tom, aby sme mlčali o ich tajomstve, o ktoré sa s nami práve podelili. Zodpovedáme za tajomstvo, ktoré nám bolo dané od iných. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj keď o tom tajomstve pomlčíme a vezmeme si ho až do hrobu, predsa to tajomstvo sa dostane von. Ako je toto možné?

Rôzne skupiny ľudí si odovzdávajú medzi sebou navzájom rôzne tajomstvá, ktoré majú zostať iba medzi nimi. Nie je dobré zdieľať toho príliš. Sú veci , o ktorých sa hovorí iba medzi jednotlivcami v skupine. Pokiaľ nechceme  robiť zo svojich myšlienok tajomstvá a ide nám predovšetkým o to, aby sa ďalej nepredávali v skomolenej podobe, tak by sme podmienky mohli prijať a počkať, až tie myšlienky lepšie pochopíme. Vezmime si napríklad skupinku ľudí, ktorá sa zaoberá vedeckými experimentami. Za svojej činnosti nerobia členovia tajomstvá, ale majú jednu podmienku: nikto z nich nemá právo o akomkoľvek pokuse hovoriť ani o ňom písať, pokiaľ nie je sám schopný ho vykonať. Pokiaľ človek sám nedokáže vykonať daný experiment, musí o ňom mlčať. Toto pravidlo má zaručiť skupine, aby nevzniklo medzi nimi nedorozumenie.

Niekedy sa stretávame s tým, že ak vstupujeme do nejakej skupiny majú určité požiadavky, alebo pri  vstupe berieme určité záväzky.  V skutočnosti nie sme schopní tieto záväzky splniť.  Požiadavky záväzného charakteru nie sú a ani byť nemôžu. Vychádzajme z toho, že človek sám seba nepozná, neexistuje a nie je tým, čím by mohol a mal byť.  Z tohto dôvodu nie  je schopný uzatvárať akékoľvek dohody ani na seba brať nejaké záväzky. Nedokáže sa vo veci svojej vlastnej budúcnosti o ničom rozhodnúť. Dnes je jedným človekom, zajtra bude niekým iným. Nie je s ničím spojený, a pokiaľ bude chcieť, môže skupinu kedykoľvek opustiť a odísť.  Ak bude chcieť tento človek zostať v skupine a pracovať sám so sebou, môže sám posúdiť, či sa mu tá práca skupiny páči alebo nie. Do tohto okamihu je voľný, ale zostane aj po tom, keď sa rozhodne odísť, bude môcť ovládať svoj život, slobodne sa rozhodovať a robiť plány do budúcna.

Môžu nastať okolnosti (nie hneď na začiatku, ale neskôr), keď človek musí zachovávať tajomstvo – možno iba v priebehu malého časového úseku – o tom, čo sa dozvedel. Môže však vôbec človek, ktorý nepozná sám seba, sľúbiť, že zachová nejaké tajomstvo? Samozrejme, že sľúbiť to môže, ale bude schopný tento sľub aj dodržať? On práve nie je sám:  skrýva sa v ňom niekoľko osôb. Jedna z nich sľubuje, že uchová tajomstvo, a verí, že sľub skutočne dodrží. A pozajtra druhá pri pohári vína povie všetkým  manželke či kamarátovi, pričom  to urobí tak, že dotyčný ani nezaregistruje, že niečo vyzradil, čo nemal. Môže byť človek zhypnotizovaný, alebo môže niekto doslova na neho kričať a vyľakať ho tak , že povie všetko, čo bude chcieť ten druhý. K čomu sa môže taký človek zaväzovať?  Nie, s takým človekom sa nedá vážne hovoriť. Aby mohol uchovať tajomstvo, musí človek poznať sám seba, musí BYŤ.

Niekedy pre ľudí vytvárame dočasné podmienky, aby sme si ich mohli preveriť. Zvyčajne ich často porušia, my však nikdy nezdieľame dôležité tajomstvá niekomu, komu nedôverujeme, takže také prehrešky nič pre nás neznamenajú. Nie sú pre nás až také dôležité, ale aj tak narúšajú náš vzťah k danej osobe, a dotyčný tak stráca možnosť sa od nás ďalej čokoľvek dozvedieť – nachádza sa v stave, aby sa mohol od nás niečo naučiť. Človek sa zvyčajne zmení tak, že začne ovplyvňovať i svojich priateľov – akokoľvek je to pre obe strany nečakané.

Je možné, že to tajomstvo nezdieľate sami, ale sú medzi vami ďalší, o ktorých ani netušíte. 🙂 Tajomstvo, o ktoré sa podelím s iným človekom, už nie je tajomstvom. Ako môžem očakávať sľub mlčanlivosti od iných, ak sama som ho porušila tým, že sa o to tajomstvo podelím s iným?

(Ak ste tento článok dočítali,  sľúbte mi, že o tomto článku nikomu nepoviete. ) 😆

 

Reklamy

Jedna odpoveď

  1. Paradny web!!!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: