Energia = duša

Energia je základ pre celú existenciu všetkého čo je. Nemôžeme sa jej dotknúť, ale všetci ju potrebujeme a denne používame. Na čokoľvek sa pozrieme okolo seba je energia. Energia je všade okolo nás aj v nás. Všetko má svoj začiatok, aspoň si myslím. 🙂 Aký začiatok má energia? Pri prvých channelingov od anjeloch, nás ľudí prirovnávali ako nejaké častice. Za časticu považujem časť Veľkej energie. Táto odpoveď je pre mňa nedostačujúca, som zvedavá ako malé dieťa, ktoré sa pýta na každú vec. Medzitým som sa dostala do konverzácie s ľuďmi o mimozemšťanoch, ktorí tvrdili, že naši Tvorcovia sú mimozemšťania. Tak dobre, ale kto ich stvoril, keď my sme sa stali ich vôľou? Opäť som sa ocitla na začiatku nezodpovedanej otázky. 😕

Ako vznikla energia? Odkiaľ pochádza?

Tak trošku nazriem na vedu:

Energia (W alebo E) vo fyzike je schopnosť fyzikálnej sústavy konať prácu (W), čiže práca uložená vo fyzikálnej sústave. Inými slovami je to miera všetkých foriem pohybu hmoty.

Na túto otázku nám nedokáže odpovedať ani ten najlepší fyzik. 

Názor astronóma:

Sama hmota je výsledkom vôle Niekoho, jeho chcenia… Niekto chce, aby toto všetko existovalo! Keď o niekom hovoríme, že: “Ten človek má veľa energie!” – väčšinou máme na mysli jeho pevnú vôľu.

A tu je podstata energie a hmoty vôbec: hmota = energia = vôľa!

Podstatou hmoty je vôľa Tvorcu! Keby Boh na sekundu prestal chcieť, aby tento Vesmír existoval – s rachotom by sa pominul! V ničotu!

Teda všetká energia Vesmíru, všetka hmota Vesmíru – galaxie, hviezdy, planéty i my – sme prejavom vôle Boha!

Toto je úžasné zistenie, ktoré dáva nášmu životu zmysel a cieľ: Nie sme tu náhodou! Nie sme výsledkom hry štatistiky, ale sme deťmi vôle Boha!

Nedávno v astronómii bola objavená “temná energia”, ktorá by mohla byť odpoveďou na vznik vesmíru. Zatiaľ jej teórie sú iba špekulatívne, ale tiež sa môže stať jednou z odpovedí na moju otázku. Viac o temnej energie sa dočítate tu.

Podľa Véd je Krishna Tvorcom, príčinou všetkých príčin a  všetkého čo je – existuje. V tomto prípade, pochádzame od Neho a Jeho energie.  “Hoci som nezrodený a Moje transcendentálne telo nikdy nezaniká, a hoci som Pánom všetkého tvorstva, zjavujem sa v každom tisícročí vo Svojej pôvodnej transcendentálnej podobe. “ (Bhagavad-gita, 4. kap., 6. verš) “Na konci veku vstupujú všetky hmotné  prejavy do Mojej prirodzenosti, ó, syn Kunti,  a na počiatku nového veku ich svojou silou opäť stvorím.” (Bhagavad-gita, 9. kap., 7. verš) Jedinou odpoveď na túto otázku sa zatiaľ stal, tento verš: “Celý vesmírny poriadok podlieha mojej vláde. Podľa Mojej vôle sa všetko samočinne znovu a znovu prejavuje a podľa Mojej vôle je to na konci zase zničené.” (Bhagavad-gita, 9.kap.,  8. verš)

Takmer s týmto veršom súhlasím, pretože nemôžem tvrdiť, že vesmírny poriadok neexistuje, ale najprv musel vzniknúť chaos. Védy rozlišujú dušu od Krishny. Krishna sa považuje  ako Najvyššia  Božská osobnosť, ak je vôľa = energia, čo je potom duša?

 • Demokritos: Duša je súbor atómov. Duša je akoby kvintesenciou drobných hladkých a okrúhlych atómov, ktoré sa vyznačujú osobitnou pohyblivosťou a sú prameňom života. Všetko, čo žije, má nejakú dušu, ktorá sa znova rozpadá na jednotlivé atómy vo chvíli, keď toto žijúce tratí svoje existenciálne bytie v dôsledku narušenia tvaru, zmeny polohy a individuálneho usporiadania. Schopnosti duše sú rozložené v jednotlivých orgánoch živej bytosti. V človeku je duša tým najušľachtilejším. Je zložená z najlepšie tvarovaných atómov vzduchu a tepla, pretože je v nej najviac rozumu, čo súvisí práve s prítomnosťou tepla.
 • Táles: Duša je jemná hmota. Zdá sa, že podľa toho, čo sa spomína, aj Táles pokladal dušu za čosi pohyblivé, keď povedal, že magnetovec má dušu, pretože hýbe železom. 11 A 22 (z Aristotela)

“Jedného dňa, keď ovládneme vietor, vlny, príliv s odlivom a zemskú príťažlivosť, naučíme sa využívať aj energiu lásky.” (Pierre Teilhard de Chardin)

Naša duša je tiež energiou. Ak pochádzame od Boha, Krishny, alebo mimozemšťanov, sme ich malými energiami pochádzajúce z ich samotnej Jednoty, ktorá je Vyššia energia.  Energia sa pohybuje rôznymi rýchlosťami, a taktiež má rôznu kvalitu, od jemnejšej až po hustejšiu. Myšlienka, alebo vôľa je vibráciou energie, ktorá je jemná, ľahká forma energie, a preto sa veľmi rýchlo a ľahko mení. Hustejšia energia, t. j. hmota je relatívne hustá kompaktná energia, a preto sa pohybuje a mení pomaly. Hustejšia energia sa nakoniec mení napríklad pôsobením  jemnej, ľahkej energie. Pre mňa karma znamená prenášanie starej energie do rôznych nových energií, ktoré pretvárajú tieto energie a vznikajú z nich opäť nové energie. Všetky formy energie spolu vzájomne súvisia a môžu pôsobiť jedna na druhú. Jeden zo zákonov energie hovorí, že energia určitej kvality alebo vibrácie má tendenciu priťahovať energiu rovnakej kvality a vibrácie. Skôr ako vznikne hustejšia energia teda hmota, je príčinou vôle alebo myšlienky, čo je jemnejšia energia. Vôľu a myšlienku môžeme považovať za Tvorcov všetkého čo je.

Jedného dňa som odovzdala otázku všetkým čo sú, aby mi odpovedali na otázku, kto ich stvoril. Mala som pocit, že na túto otázku už nedostanem odpoveď, ale odpoveď predsa prišla. “Vy ste tvorcami všetkého.” Najprv som túto odpoveď odmietala, ale začali mi ju rôzne dokazovať.

Prvý dôkaz boli všetky knihy a obsah v nich, ak by sme nenapísali o Bohu, Krishne, mimozmešťanoch, anjeloch, vílach, drakoch…, všetko z toho by zaniklo. Vytvorili sme si vlastných Tvorcov, ktorí nás môžu opäť vytvoriť, aby energia sa naďalej tvorila. Energia vytvára energiu, Stvoriteľ vytvára Stvoriteľa. 🙂 A naši Tvorcovia opäť nás. Objavujeme rôzne planéty, kde je možný život alebo je podobný našej planéte Zem. Nie je vylúčené, že pochádzame z iných planét a boli sme odlišné formy energie.

Druhý dôkaz je všetko okolo nás, to sú živly: oheň, voda, vzduch, zem. Táto energia už tu bola pred nami, ale predsa naša energia pretvorila ju na ďalšiu energiu. Hovorím o  elektrárňach s obnoviteľnými zdrojmi. Základom tejto vzniknutej energie boli myšlienky, vôľa = energia jednotlivcov. V dnešnej dobe si nevieme predstaviť život bez tejto energie, stala sa súčasť nášho života.

Tretí dôkaz pochádza viac z duchovna a z ezoteriky. S energiou sa stretávame pri astrálnom cestovaní, všetko spojené s aurou, pri reiki, práca s kyvadlom, pri modlení, pri afirmácii, pri meditácii….je všade. Začíname energiu využívať, aj iným spôsobom ako to, čo je hmatateľné. Stretávame sa a pracujeme s energiou, ktorá má jemnejšiu formu.

Štvrtým dôkazom sa stal samotný vesmír, z ktorého pochádza naša energia. Vesmír je nekonečný v neustálom pohybe, vytvárajúci nové supernovy, nové planéty, nové bytosti, nové galaxie…, zároveň zanikajú planéty, bytosti, galaxie. Starú energiu pretvára na novú energiu.

Piatym dôkazom je život na Zemi a nimi sú zvieratá, rastlinstvo, stromy, hory, jadro Zeme a pohyb tejto energie cítime a vnímame aj my. Táto energia nám pomáha, cítime sa lepšie, keď sme v prírode a čerpáme z nej jemnú energiu. Zvieratá tiež liečia dušu, príkladom sú delfíny, psy, mačky, kone… , každé zviera má vlastnú vibráciu energie a nie každá vibrácia ich energie, nás musí prijať. Zvieratá sú senzibilné na našu jemnú energiu. Niekedy nás môže kôň kopnúť a netušíme prečo.

Šiestym dôkazom sme MY, privádzame na tento Svet novú energiu a stará energia zaniká, aby mohla vznikať  tá nová.  Po dlhšom uvažovaní a teda aj po skúsenosti, som prišla na to, že hustejšia energia naše telo, nie je až také podstatné pre našu jemnú energiu. Je možné toto telo opustiť, kedykoľvek a dôležitú funkciu nevytvárajú srdce a myseľ, ale samotná jemná energia. Ak nám prestáva slúžiť srdce a odchádza nám, jedine čo ho znovu naštartuje je resuscitácia srdca. Opäť je to vynaložená energia na obnovu energie v nás. Opustiť telo môžeme, aj astrálnym cestovaním. Zatiaľ, čo naše telo “spí”, putujeme po rôznych svetoch, po zemi a po vesmíre, pri tom telo ani nepotrebujeme. Putuje naša jemná energia = duša, niektorí ju nazývajú ako vedomie.

Siedmym dôkazom sa stal odpočinok, teda vízia. Ak ste videli prvý obrázok tohto článku a tú energiu v rukách, tak také niečo som tvorila  v meditačnej polohe s inými ľuďmi, ktorých vôbec nepoznám, ani ma v tom čase nezaujímalo. Bolo to krásné, z týchto energií sa začali tvoriť nové galaxie, ktoré putovali do vesmíru a začali nás obklopovať dookola. Dodnes si na ten zážitok veľmi dobre pamätám.

Nakoniec je všetko, ale úplne všetko energiou, dokonca je ňou aj láska. Energia sa ani tak nelíši, ale v duálnom svete si ju rozdeľujeme na jemnú a hustejšiu formu. Každá energia je závislá jedna od druhej, pretože tvoria CELOK ENERGIE.

“Každý okamih tvojho života je nekonečne tvoriaci a vesmír je nekonečne štedrý. Stačí vyjadriť dosť jasne svoje želanie a všetko, po čom tvoje srdce túži, sa ti vyplní.”

Reklamy

13 komentárov

 1. Tak nad takými argumentami sa možno len pousmiať. Čítaj toto http://fidler.blog.sme.sk/c/137904/Viera-v-boha-chyba-v-genome-IV-Sumrak-nabozenstva.html

  P.S. Ľudská hlúposť bude raz zničená. Aj s ducharinou, “nevysvetliteľnými energiami” a tupou túžbou po peniazoch, ktorá sa skrýva duchovno, či lepšie povedané hovno.

  • 😀 veľmi pekné Ringešpil, prečítala som si článok, nemôžem nesúhlasiť, pretože moje prirovnanie energie = duše, vyplýva od “vzniku” vesmíru, planét, častíc. To je dôvod, prečo v minulosti uctievali Slnko a Mesiac, ktoré ovplyvňovali energie u ľudí v správaní a myslení.

   Vidím, že máš viac argumentov ako ja, tak ťa prosím o argumenty: Ako vznikol vesmír, alebo kto (čo) stvoril tento vesmír? Vopred ti ďakujem.

   • slobodnacesta, predkladám ti 10 dôvodov, prečo posmrtný život neexistuje.

    Viera v nejakú formu posmrtného života je stará ako ľudstvo samo a aj dnes v 21. storočí je veľmi rozšírená. Existujú ale nejaké argumenty či dôkazy, ktoré by ju potvrdzovali? Najčastejšie sú ako dôkaz uvádzané zážitky blízkosti smrti, takzvané Near-death experience (NDE). Z veľkej časti sa teda budem venovať práve im. Ako hlavný zdroj informácií mi poslúžila výborná esej Halucinatory NDEs, v ktorej autor Keith Augustine analyzoval rad štúdií a kníh týkajúcich sa tematiky. V závere potom uvediem niektoré všeobecnejšie argumenty, ktoré podľa mňa svedčia o tom, že vedomie človeka nemôže prežiť jeho smrť. 1. Nezrovnalosti v zážitkoch pobytu mimo tela (tzv. OBE – Out of body experience) – niektorí ľudia, ktorí tvrdili, že zažili stavy pobytu mimo telo, si pamätali veci, ktoré sa preukázateľne nikdy nestali. Napríklad, si vybavili hodiny visiace na stene, ale čas na nich neodpovedal skutočnosti. Jedna mladá dievčina si, napríklad, vybavovala, že počas pobytu mimo tela videla svojho učiteľa a spolužiakov, ako ju utešujú a spievajú jej. Problém je, že onen učiteľ ju v skutočnosti v nemocnici vôbec nenavštívil. Jedna žena, ktorá podstúpila operáciu srdca (bypass) si vybavila, že počas pobytu mimo tela videla sama seba na operačnej sále a jej srdce bolo vyňaté z tela, nič také sa však pri bypasse nedeje, jej srdce zostalo počas operácie v tele.
    2. Bezvýsledné experimenty – Už niekoľko experimentov sa pokúšalo potvrdiť realitu opustenia tela v nemocničnom prostredí, kde sa dá očakávať, že k takýmto udalostiam dochádza relatívne často. Na operačnej sále je, napríklad, na skriňu umiestnený nejaký nápis, prípadne je k stropu sály upevnený monitor, ktorý zobrazuje rôzne náhodne zvolené znaky či slová. Umiestnenie je zvolené tak, aby prípadný duch vznášajúci sa v miestnosti mohol nápis vidieť, nie však ľudia pohybujúci sa na sále, pre ktoré je moc vysoko. Ľudí, ktorí v miestnosti prekonali stav pobytu mimo tela, sa potom pýtajú, ako onen nápis na skrini či na monitore znel. Všetky tieto experimenty boli neúspešné, hoci niektorí ľudia si skutočne pamätali stav pobytu mimo telo, nikto z nich nebol schopný si vybaviť onen nápis či znak.
    3. Telesné pocity – Niektorí ľudia si vybavujú, že počas NDE prežívali svoje telesné pocity, jeden z nich si napríklad vybavil “pichanie v stehne”. Ako by to bolo možné, keď sa duša vznáša v priestore mimo telo?
    4. Živé osoby – niektorí ľudia počas pobytu mimo tela doputujú do akejsi ríše mŕtvych, či neba. Ako je ale potom možné, že tam vidia často aj osoby, ktoré sú v čase mimotelového zážitku nažive? To dáva opäť zmysel len v prípade, že tieto stavy sú obyčajným výplodom mozgu.
    5. Kultúrne rozdiely – zážitky v blízkosti smrti bývajú rôzne v rôznych kultúrach. Niektoré deti si v týchto stavoch vybavili stretnutie s osobou podobnou Saunta Klausovi, hinduisti sa často stretávajú s hinduistickými bohmi. Úplne fascinujúce sú potom stavy NDE u domorodcov z Melanézie, ktorí patria k vyznávačom cargo kultu. Títo domorodci považujú belochov za akési duchovné bytosti či bohov, pričom naše technológie im pripadajú ako zázrak. Ich zážitky z blízkosti smrti potom vyzerajú napríklad ako návšteva továrne, jeden z nich to opísal takto: “V tej budove bola kopa rôznych vecí a ja som chcel všetkých vidieť. Boli tam nejakí ľudia ktorí pracovali s oceľou a nejakí ľudia, čo stavali lode a iní ľudia, ktorí stavali auta. Stál som tam a pozeral na to, keď mi ten muž povedal: Ty tu ešte nemáš byť, tvoj čas ešte len príde. Pošlem nejakých ľudí, aby ťa poslali späť. Musíš ísť späť. ” Štúdií skúmajúcich zážitky NDE v rôznych kultúrach nie je veľa, z tých, čo zatiaľ sú ale vyplýva, že NDE nemajú takmer žiadnu univerzálnu spoločnú črtu, možno vás napadne, že typický priebeh je prechod tunelom, cesta za svetlom, či premietnutie života “pred očami” , nie je to však pravda, ako presvedčivo ukazuje Keith Augustine vo svojom rozbore. Čo je zvláštne je, že aj u ľudí, ktorým sa život pred očami premietol, sa jednalo často o náhodné spomienky, ktoré bývajú nevýznamnej povahy.
    6. Prekročenie hranice – u niektorých NDE sa ľudia dostali na akúsi hranicu, odkiaľ už niet návratu – do akejsi ríše mŕtvych. Napriek tomu sa aj po prekročení tejto hranice vrátili späť. Ako popísal jeden z nich: “Dostal som na výber. Buď sa môžem vrátiť späť k normálnemu životu alebo sa stať súčasťou tohto svetla. Rozhodol som sa zostať a stať sa súčasťou svetla. Potom som mal pocit ako by som sa pohyboval tunelom obráteným smerom a ocitol som sa späť vo svojom tele. ” Ako je niečo také možné? Táto príhoda dáva zmysel opäť iba ak sa pozeráme na stavy NDE ako halucinácie.
    7. NDE je možné vyvolať aj umelo – Nielen pomocou drog, objavené boli pokusy s ketamínom, ktoré vyvolali mnohé príznaky považované za typické pre mimotelové skúsenosti, podobného výsledku sa podarilo vedcom vyvolať aj pomocou pomerne jednoduchého fígľa, kedy bol ľuďom premietaný do špeciálnych okuliarov obraz z kamery nachádzajúce sa za ich chrbtom. Tieto stavy teda možné vyvolať pomerne jednoducho aj u ľudí, ktorí sa nenachádzajú v ohrození života. Ak sú NDE obyčajnou ilúziou, dáva to zmysel. Susan Blackmorová, ktorá NDE dlhú dobu skúmala, dospela k názoru, že na vysvetlenie všetkých javov sprevádzajúcich mimotelové zážitky postačuje predchádzajúca znalosť (napríklad všetci vieme, ako to vyzerá na operačnom sále prinajmenšom z televízie), fantázie, šťastné odhady a zostávajúce fungujúce zmysly (sluch , či hmat, ktoré môžu byť pre dotyčného zdrojom informácií o tom, čo sa okolo neho dialo, keď bol v stave blízkosti smrti) plus spôsob, akým pamäť pracuje – že si lepšie pamätá správne a ľahšie zabúda chybné údaje. Je potrebné si uvedomiť, že naša pamäť nefunguje ako videokamera, pri spomínaní nedochádza k presnému vybavenie všetkých detailov a dochádza často ku skresleniu, ba niekedy aj k falošným spomienkam. Syndróm falošných spomienok je v psychologickej literatúre dobre popísaný a vedcom sa podarilo aj v experimentálnych podmienkach ľuďom “implantovať” falošné spomienky. Je tiež treba brať do úvahy, že väčšina historiek, ktoré nazbierali výskumníci NDE sa týkajú niekoľko rokov starých spomienok a že človek má tendenciu pri rozprávaní podobných udalostí preháňať a interpretovať ich podľa svojich osobných myšlienkových filtrov. Je napríklad možné, že si človek spätne do udalostí dosadzuje nevedomky podrobnosti, ktoré sa dozvedel až s odstupom času, napríklad od príbuzných či doktorov, ktorí boli prítomní počas toho, keď dotyčný prežíval stav pobytu mimo telo. S odstupom času už nie je schopný rozlíšiť, čo sú skutočné jeho osobné spomienky a čo informácie z počutia. Tieto okolnosti potom v podstate znemožňujú vedcom presne rekonštruovať, čo sa vlastne stalo.
    8. Ostatné fenomény – Hoci podrobný rozbor by zabral celú knihu či hneď niekoľko, možno v skratke povedať, že aj ostatné fenomény, ktoré boli používané ako dôkaz existencie posmrtného života, boli spoľahlivo vyvrátené, či už sa jedná o špiritizmus či komunikáciu s mŕtvymi.
    9. Evolučné hľadisko – od doby Darwina veda postupne vytláča poverčivé náboženské videnie sveta. Evolúcia vysvetlila vznik živočíšnych druhov vrátane človeka z jediného spoločného predka bez odvolávania sa na bohov. Z evolučného hľadiska je pritom existencia nejakej nehmotnej duše neudržateľná. Dnes už vieme, že neexistuje žiadny jasný predel, kedy sa človek stal človekom, v skutočnosti vidíme veľmi pozvoľný vývoj od schopnosti vyrábať veľmi jednoduché nástroje cez zložitejšie, až po vznik akéhosi prvotného umenia, písma, presun z lovecko-zberačského spôsobu života k poľnohospodárstvu. Predstava, že človek v určitom štádiu dostal od Boha akúsi nehmotnú dušu, vďaka ktorej sa jednému z našich zvieracích predchodcov narodil človek, je v protiklade s postupným vývojom, aký v skutočnosti pozorujeme.
    10. Závislosť vedomia na hmote – o mozgu sa hovorí, že je to tá najzložitejšia vec v celom známom vesmíre. Napriek tomu neurológia za posledných niekoľko desiatok rokov ohromným spôsobom pokročila v pochopení toho, čo to je vedomie a ako v mozgu vzniká. Už vieme, že je výsledkom činností neurónov a ohromne zložitých interakcií medzi nimi, práve schéma prepojenia týchto nervových buniek je to, čo robí osobnosť každého človek jedinečnú. Neurológ Sebastian Seung preto hovorí “I am my connectome”, pričom pojmom connectome myslí si práve onú mapu spojení čiže synapsií v mozgu. V okamihu smrti táto neuveriteľne zložitá sieť okamžite podlieha rozkladu a dochádza tak k nenávratnému zániku príslušnej osobnosti. Často sa ako argument pre existenciu vedomia po smrti používa fakt, že energia nemôže zaniknúť, čiže že energia, ktorá poháňala náš mozog a dávala vzniknúť nášmu vedomia, existuje ďalej. To je síce pravda, ale samotná energia k vedomiu nestačí, tak ako počítačový softvér nemôže bežať sám o sebe bez prítomnosti hardvéru. Ako píše nositeľ Nobelovej ceny Gerald Edelman, ktorý sa zaoberá výskumom vedomia (v pred pár dňami v Česku vydanej knihe Širší než obloha) “posmrtná vedomá existencia je jednoducho nemožná.” (S. 19). Podľa iného častého argumentu je ľudský mozog len akési rádio, ktoré prijíma signály našej nehmotnej duše. Vedomie je teda mozgom iba sprostredkované, nie vytvárané. Toto tvrdenie však nie je v zhode s poznatkami súčasnej neurovedy. Ak by mozog bolo rádio, ktoré umožňuje komunikáciu našej nehmotnej duše s materiálnym telom, potom by sa dalo očakávať, že vybratím niektorej zo súčiastok rádio prestane úplne fungovať. V skutočnosti ale existujú tisíce prípadov, keď poškodením niektorej časti mozgu nedošlo k strate vedomia, ale došlo ku komplexnej zmene osobnosti. Je to ako keby vybratím súčiastky z rádia došlo k preladeniu na inú stanicu. Napríklad ľudia, ktorých postihne Capgrasov syndróm naraz nepoznajú svojich blízkych a považujú ich za dvojníkov. Tvrdia napríklad, že dotyčná osoba vyzerá ako ich blízky, ale nie je to on. Je to spôsobené tým, že sa v mozgu preruší spojenie medzi oblasťou rozpoznávania osôb s oblasťou, ktorá vytvára emocionálnu reakciu na ne. Prvá časť teda dotknutú osobu rozpozná, ale nedostaví sa obvyklá sprevádzajúca emocionálna reakcia – preto mozog daného mylne považuje svojich blízkych za cudzie osoby. Ako by teória o mozgu ako rádia mohla vysvetliť tieto a ďalšie fenomény? Nemyslím si, že je možné skĺbiť dohromady predstavu o existencii nehmotnej duše s faktom, že v podstate všetky črty osobnosti človeka možno dočasne i trvalo zmeniť tak mechanickým, ako aj chemickým alebo elektrickým zásahom do mozgu. Čo z toho všetkého vyplýva? Viera v to, že človek môže prežiť vlastnú smrť je napriek absencii akýchkoľvek dôkazov u mnohých ľudí pevne zakorenená, nechcú sa zmieriť s vedomím vlastnej smrteľnosti a pominuteľnosti. Vesmír sa ale pramálo stará, čo my chceme alebo nechceme. Ľudská túžba po večnom živote pripomína svojou naivitou otázku zo seriálu Červený trpaslík: “Kam idú kalkulačky, keď sa rozbijú?” Myslím si, že vedomie našej smrteľnosti by nás v ideálnom prípade malo viesť k tomu, aby si človek viac vážil svojho relatívne krátkeho pobytu na tomto svete a snažil sa, aby jeho život bol pokiaľ možno dlhý a kvalitný. Máme na tomto svete možno nejakých 30 000 dní. A je len na nás, ako s nimi naložíme.

   • Ringešpil, mám státisíce dôvodov prečo v to verím. Žiadny vedec ani štúdia niektorého vedca nepotvrdila na 100% svoju úspešnosť výskumu. A preto, že sme ľudia, môžeme sa mýliť – mýliť sa je ľudské. V skutočnosti nesieme v sebe a prinášame iba čiastočnú pravdu na tento Svet.

    Väčšina hľadá zmysel niečoho, ale nevedia sa dopracovať k absolútnej odpovedi. Kto hľadá podstatu, nájde na Všetko odpoveď. Vesmír je si už dávno vedomý čo my vlastne chceme a nechceme.

    A ešte citujem ťa:….. Myslím si, že vedomie našej smrteľnosti by nás v ideálnom prípade malo viesť k tomu, aby si človek viac vážil svojho relatívne krátkeho pobytu na tomto svete a snažil sa, aby jeho život bol pokiaľ možno dlhý a kvalitný…. – To je zmysel života podľa teba. Aká je podľa teba podstata života? Ak je to nič – tiež máš pravdu, pretože aj to existuje. 🙂

    Omylom sa na podstate pravdy nič nemení.

 2. […] Predošlí súvisiaci článok: Energia = duša […]

 3. je to zaujímavé …

 4. slobodnacesta, predkladám ti link na stránku, kde sú uvedené najnovšie vedecké poznatky vylučujúce možnosť posmrtného života. Čo ty na to? http://www.noskova.eu/veda-zkouma-tunel-do-vecnosti

  • Ringešpil, viem o tom, čítala som veľa takýchto vedeckých poznatkov a dokonca som videla jedno video, kde práve takýto vedec vylúčil tieto poznatky a začal tvrdiť presný opak, že ten druhý svet, posmrtný život predsa existuje, pretože jeho mozog nebol/nemohol byť aktívny, sám to potvrdil. Ak veríš, že posmrtný život nie je, rozumiem Ti, ale ja verím v posmrtný život a nemám dôvod neveriť, pretože mám veľa zážitky, ktoré sa nedajú ani pochopiť ľudskou mysľou.

   • slobodnacesta, skúsme to inak. Napíš mi teda hlavný dôvod prečo veríš. Ale nie dogmy a teórie iných ľudí, ale vlastný osobný zážitok, ktorý najviac ovplyvnil, že veríš v posmrtný život.

   • Je ich veľa Ringešpil 🙂 Už si sa napojil na niekoho kto práve umiera a sprevádzal si ho na druhú stranu? Ja, áno.
    Si zdravý, bez úrazov, a predsa zomrieš vo vlastnej izbe a “vidíš” iný Svet, rozprávaš sa so Svetlom, odvtedy bez príčiny odpadneš kdekoľvek, pretože si na druhom Svete, lekári ti nevedia nič nájsť, až po návšteve špecialistu, ktorý ti povie, ty si už prežil klinickú smrť veľakrát. Riešenie nanič.
    Už si videl prichádzať duše, rôzne energie a pritom nemusíš byť jasnovidec alebo médium, pretože každý v okolí to vidí aj ten najväčší neveriaci?
    Ringešpil rovnako som k tomu pristupovala ako ty – racionálne, na všetko existuje nejaká racionálna odpoveď, ale už veľa udalostí sa nedalo racionálne vysvetliť, a hlavne nie pre tých, ktorí sa stali svedkami týchto udalostí. Istého času som neverila ani na mimozemšťanov a UFO objekty, kým som to sama nezažila na vlastnej koži a začalo to iba spozorovaním nejakej približenej “hviezdy”, ibaže to nebola hviezda. 🙂
    Ringešpil rovnako nemusím veriť, aj keď píšeš komenty, že na druhej strane sedí človek a že vôbec existuješ. Viera je o tom, veriť v neviditeľné, v neznáme… Možno mi raz jeden vedec z Harvardu napíše vedecký projekt to, že s kým si píšem, je iba kybernetický výplod počítača s názvom Ringešpil. Neber to osobne, je to len príklad… 😉 Existuje posmrtný život? Existuje Ringešpil? Alebo ťa mám vylúčiť na základe nejakého vedeckého poznatku?

 5. Ringešpil existuje, o tom nepochybuj, milá slobodnacesta. No dobre, pripusťme teda, že existuje boh a posmrtný život. Ja ti však teraz dám jasnú a relevantnú otázku a som zvedavý, ako na ňu odpovieš. Veríš tomu, že keby existoval láskavý milujúci boh, že by dovolil, napríklad, mučenie? Ako by taký boh mohol dovoliť, aby nejakí ľudia mohli mučiť iných ľudí? A teraz si dobre rozmysli, čo mi odpovieš. V rámci exkurzie som navštívil ústav pre mentálne retardovaných. Videl som tam niečo, čo veľmi umocnilo a podporilo moje ateistické presvedčenie, boli tam stvorenia, čo len vydávali neartikulované zvuky, nič nevnímali, na nič nereagovali, nemali ani to, čo majú zvieratá, nemali ani tie obyčajné zvierace inštinkty a pudy. Ešte chceš tvrdiť, že tieto ťažko mentálne retardované bytosti majú dušu? A ak áno, ako sa v nich tá duša prejavuje? Čakám na odpoveď a prajem príjemný deň.

  • Milý Ringešpil, som rada, že existuješ. 😎
   Boh je, existuje, je iba na nás ako Ho vnímame milujúceho, spravodlivého, trestajúceho alebo ako mučiaceho “dobro” alebo “zlo”. My ľudia máme slobodnú vôľu konať podľa nášho rozhodnutia a Boh do tejto slobodnej vôle nemôže zasiahnuť, ak Ho nepožiadame o to, napr. o Milosť – teda o Božiu vôľu.
   Vieš, že Boh nás nemučí, ale iba človek mučí iných a viac sám seba? Ako by taký človek mohol dovoliť, aby nejaký Boh mohol mučiť iných Bohov? Tvoju otázku som prerobila, pretože človek nezasiahne do slobodnej vôle Boha, ak ho o to nepožiada, nie je to v jeho kompetencii, kým nedostane prístup k akcii, ktorá vyvolá reakciu. 🙂
   Z vlastnej skúsenosti vnímam mentálne retardovaných ľudí ako tých, ktorí majú dušu a veľké srdce, lenže nemajú taký dar ako my, a to prejaviť to všetko navonok. O to viac si človek cení, to čo má. Ich duša sa prejavuje, aj ich zlepšením zdravotného stavu. To ešte neznamená, že keď niečo nevidíš fyzickými očami, nevnímaš pocitmi, že títo ľudia nemajú dušu. Ich duša sa práve prejavuje aj tými neartikulovanými zvukmi. Vezmi si jogína, ktorí mantruje Óm počas meditácie, nevníma a nereaguje na okolie, pretože práve je v bližšom spojení s dušou. Môžeme tak nazvať, že práve títo ľudia sú v neustálom meditačnom stave počas ich života a prinášajú mier a tak nemučia iných.

   Tieto duše sa vzdali niečoho, čo my nedokážeme a to sú hmotné ilúzie, v ktorých žijeme. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: