Máme nádej

Stále máme nádej, aby sme svoj spôsob života, vyjadrené slová a pohľad na svet  zmenili.

Táto veta sa mi potvrdila ako pravdivá:

Keď niekoho súdim, nikdy ho nevnímam ako celistvú bytosť.”

Hlboko vo vnútri si to uvedomuje každý z nás.

Keď niekoho odsudzujem, nikdy nevidím túto osobu ako celok. Pozerám sa iba na určitý jej aspekt. Keby som mal príležitosť spoznať tohto človeka v jeho celistvosti, celý jeho doterajší život, všetky jeho utrpenia, nešťastia, sny a snahy, potom by som ho nemohol súdiť alebo sa mu vysmievať. Nemusí sa mi páčiť jeho správanie , ale budem ho chápať.

Vidieť celok je niekedy tá najťažšia vec. Jednoduchšie je zamerať sa iba na istú obmedzenú časť a tú odsúdiť.

Nie je ľahké zmeniť tento pohľad a konať inak. Ale aspoň máme nádej.

 

Zdroj: Žiadne stretnutie nie je náhodné – Kay Pollak

Reklamy

2 komentáre

  1. Ak súdime, seba či kohokoľvek iného, vypovedá to o NÁS samotných – o tom, čo na sebe/v sebe samých neprijímame. Súdenie, ak prekročí istú mieru, je isto škodlivé, pretože vytvára oddelenie – oddeľuje nás od tých, ktorých súdime, no hlavne nás oddeľuje od tej časti nás samotných, ktorú súdením odmietame. A tak strácame svoju celistvosť.

    Človek na ceste sebapoznania, ktorý túži dosiahnuť svoju celistvosť, vie, že aj akt súdenia môže využiť vo svoj vlastný prospech: uplatňujúc poznatok duchovného Zákona svetla a odrazu (alebo, inak povedané “Svet je mojím zrkadlom”), uvedomí si, že to, čo odsudzuje na druhom človeku, je to, čo má sám vo svojom vnútri, neuvedomované, skryté v Tieni. Pravda, sme naučení posudzovať a neprijímať mnoho prejavov a aspektov samých seba a ak by sme mali pripustiť, že máme v sebe niečo, čo je všeobecne považované za neprijateľné, hanebné, nežiadúce… vzniká v nás pocit hanby a viny. Následne radšej takúto vlastnosť poprieme. Žiaľ, mnoho “hľadačov na duchovnej ceste” je dnes pod tlakom množstva pokrivených predstáv o tom, aký by sme mali byť; predstáv, ktoré nachádzajú bujnú pôdu na poli súčasnej ezoteriky. Stačí ako príklad uviesť idey ako “Pozitívne myslenie” či idey “bezpodmienečnej lásky”. Pod tlakom týchto presvedčení a ideí mnohí nevedome začnú predstierať, že “pozitívne myslia”, začnú predstierať “bezpodmienečnú lásku”, začnú si budovať imidž duchovnosti a pritom netušia, že iba zväčšujú svoj vlastný Tieň.

    Cesta k vlastnej celistvosti je cestou k vlastnej jedinečnosti. Tú tvorí dokonalá zmes pozitívnych aj tzv. negatívnych (či tienistých) stránok nás samých. Tieň nezmizne, keď budeme fascinovane hľadieť neprestajne iba do Svetla – akurát vďaka tomu voči Tieňu iba “oslepneme”… A tak drukovať a pochlebovať si, vzdychajúc nad “úžasnými” textami o anjelských/channelingových posolstvách, o láske, pozitivite, Svetle a podobne nás v skutočnosti odvádza od toho, kvôli čomu sme tu…

    • Je to tak, ako tvrdíš. Milióny milujúcich channelingov od rôznych bytostí, považujem to za manipuláciu z ich strany. Mám nový zámer s nimi. 😉 O tom neskôr.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: